Vize Bilgileri

*** Vize için gerekli bilgiler gezi tarihinden en az 15 gün öncesine kadar teslim edildiği takdirde işlemler tarafımızdan yürütülür. Vize ücretleri pasaport hamiline aittir ve nakit olarak tahsil edilmektedir.  Vize işlemlerini yürütmek firmamızın sadece bir hizmeti olup, vize alma garantisi anlamını taşımaz. Dolayısıyla kişilerin kendileri ile ilgili sorunlarından ötürü konsolosluklarca vize verilmemesi nedeniyle firmamız sorumlu tutulamaz. Gerekli evraklardan herhangi birinin bulunmaması durumunda ise konsolosluklarca işlem yapılmayıp tamamlanması istenmektedir. İstenmiş olan belgelerin eksiksiz olarak hazırlanıp bir defada gönderilmesi gerekmektedir.

**Münferit / bireysel seyahatlerde; 30.000 € teminatlı, seyahat süresini kapsayan, imzalı - kaşeli yurtdışı seyahat sağlık sigortası, Münferit / bireysel seyahatlerde; uçuş bilgileri, otel rezervasyonu ve tur programı varsa fuar broşürü – programı, Araba ile seyahat edenler için gümrük triptiği ve uluslararası yeşil araç sigortası, Balayına gidecek olan çiftlerden mutlaka; alınan nikah günü yazısı, orijinal veya fotokopi bir nikah davetiyesi istenmektedir.

***Eğer seyahate gidecek olan yolcuların hiçbir gelir belgesi yok ise veya banka hesapları haricinde verebilecekleri tapu, araç ruhsat fotokopisi ve kredi kartı ekstresi gibi verebilecekleri diğer gelir belgeleri yok ise aileden kendilerine tapu, araç ruhsatı, kredi kartı ve diğer banka hesaplarını verebilecek bir kefil bulmalıdırlar. Kefil olacak kişiler, yolcu için yolcunun ismini ve akrabalık derecesini belirterek, nereye – ne zaman – kiminle seyahat edeceklerini ve maddi – manevi her durumda kefil olduklarını belirtir dilekçe yazmalıdırlar. Dilekçede kefilin adı – soyadı, imzası, adresi ve telefonu mutlaka bulunmalıdır. Dilekçenin ekinde nüfus cüzdanı fotokopisi ve akrabalık derecesini gösterir nüfus kayıt örneği bulunmalıdır ve yukarıda belirtilen çalışma durumuna göre evraklarını hazırlamalıdır.

*** Yurt dışında yasal olarak ikamet eden bir yabancının, başvuru sahibini misafir edeceğini belirten davetiyesi, o ülkenin vatandaşı ise kimlik fotokopisi, yabancı uyruklu ise pasaport – kimlik – oturma ve çalışma izni fotokopisi gerekmektedir. Seyahat edecek kişinin masraflarını İtalya’da bulunan davet eden kişi karşılıyorsa banka hesaplarını veya bir bankadan alınmış olan banka teminat mektubu aslı ve fotokopisini göndermelidir.

*** Gidecek olan kişi rant, faiz..vb. geliri ile geçimini sağlıyorsa, bankadan banka müdürünün imzaladığı ve ekinde imza sirkülerinin fotokopisinin bulunacağı banka yazısı ve seyahate gidecek olan kişinin yazmış olduğu dilekçede çalışmadığını ve geçimini faiz geliri ile sağladığını mutlaka belirtmek zorundadır.

*** Bankalardan alınan, üzerinde “ ekran görüntüsüdür – geçerliliği yoktur “  ibaresi bulunan, İsim – Soyisim – banka hesap numarası – banka adı vb. bilgilerin olmadığı kredi kartı ekstreleri, banka hesap dökümleri, banka hesap cüzdanlarının fotokopileri kabul edilmemektedir.

*** Evli veya boşanmış; tek anne veya tek baba ile seyahate gidecek olan çocuklar için noterden muvafakatname alınması ve belgenin ibrazı zorunludur.

*** Eşleri ile birlikte seyahat eden tüm yolcuların evlilik cüzdanı fotokopileri mutlaka istenmektedir.

*** Ev hanımı veya emekli tek bayan seyahat ediyorsa ve masraflarını eşi karşılıyorsa; bu açıklama bayanların yazacağı seyahat vize talep dilekçesinde mutlaka belirtilmeli ve eşler de ayrıca masrafların kendileri tarafından karşılandığını belirtir dilekçelerini mutlaka vermek zorundadırlar. Ev hanımlarının eşleri, iş yeri sahibi olma / emekli olma veya çalışma durumuna göre listedeki evrakları hazırlamalıdırlar.

*** Eğer akrabalar birlikte seyahat ediyorlarsa, herkes dilekçesinde kimlerle seyahat ettiğini isimleri ile belirtmeli ve akraba olduğunu göstermek için vukuatlı nüfus kayıt örneği koymalıdır.

*** Birlikte seyahat edecek kişiler arasında, geçerli schengen vizesi bulunan kişiler pasaport fotokopilerini vize başvurusu yapan kişinin evraklarına ilave etmelidir ve birlikte seyahat edeceklerini kişilerin isimlerini ve geçerli schengen vizesine sahip olduklarını dilekçelerine yazmalıdır.

*** Eğer yolcu, fuara gidiyorsa; gideceği fuarın bir broşürü, barkodlu fuar bileti veya ilgili başka bir belgesi mutlaka istenmektedir. Ayrıca davetiyesi bulunuyorsa davetiyeyi göndermek zorundadır.

*** Pasaport geçerlilik tarihi en az 6 ay geçerli olmak zorundadır.

*** Eğer yolcu iş yeri sahibi veya şirket çalışanı ise, firma için görevli olarak yurtdışına gidiyorsa; ilk kez pasaport alıyor ve ilk kez yurtdışına çıkıyorsa, tüm evrakların orijinalleri veya noter tasdikli suretleri istenmektedir.

***Fotoğraf Özellikleri: Tüm schengen ülkesi konsoloslukları; son 6 ay içinde çektirilmiş, arka fon beyaz, cepheden, alın ve kulaklar açık şekilde, rötuşsuz, çerçevesiz, 3,5 x 4,5 cm (yüz ebatı kulaktan kulağa 2,5 cm olmalıdır) 2 adet fotoğraf istemektedir.

 

(Gideceğiniz ülkeye göre hazırlanması gereken evraklar farklılık gösterebilir. Hazırlanması gereken evraklar için danışınız.)

Powered By Murat Dervent